Najważniejsze wskazówki dotyczące konfiguracji systemu nawadniania kroplowego

Podobnie jak większość form życia, rośliny potrzebują kilku kluczowych podstaw do rozwoju: obfitego światła, jedzenia i wody. Woda jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem. W końcu stanowi większość masy u większości roślin i zwierząt. Niezależnie od tego, czy uprawiasz warzywa, kwiaty, czy coś innego wewnątrz czy na zewnątrz, musisz zapewnić im niezawodne źródło życiodajnej wody.

Zaopatrzenie w wodę dla ogrodnictwa i uprawy

Jeśli uprawiasz rośliny w pomieszczeniu, musisz sam zaopatrzyć się w wodę. Nawet na zewnątrz deszcz może być niezależny, szczególnie przy rosnącym wpływie zmian klimatu. Gdziekolwiek i cokolwiek wyhodujesz, będziesz musiał być w stanie zapewnić źródło wody oprócz tego, co Matka Natura postanowi dać. We wszystko zaopatrzysz się w sklepie zadbanytrawnik.

przewodnicy kraków

Możesz użyć węża lub wiadra do ręcznego podlewania roślin indywidualnie, ale jest to czasochłonne i marnotrawstwo. Zraszacze, węże do nawilżania, opryskiwacze i inne irygatory mogą być również wyłączane i włączane, ale ta metoda podlewania może zmarnować ten cenny zasób i podnieść rachunki za media.

Konfigurowanie nawadniania kropelkowego to mądra alternatywa. Ta metoda zapewnia dokładnie taką ilość wody, jaka jest potrzebna wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, redukując odpady i oszczędzając czas.

Jak skonfigurować nawadnianie kroplowe

Nasze najlepsze wskazówki dotyczące konfigurowania systemu nawadniania kropelkowego pokażą, jak łatwo jest stworzyć system nawadniania, który spłaci Ci niższe zużycie wody i dłuższy czas wolny. Proces jest również łatwy. W zależności od wielkości obszaru, który chcesz nawadniać, możesz skonfigurować własny system w zaledwie kilka godzin. Do wykonania tego samodzielnie nie są wymagane żadne specjalne narzędzia ani doświadczenie w hydraulice.

Nawadnianie kroplowe może być dostosowane do różnych celów. Może być stosowany na zewnątrz lub wewnątrz, w szklarni lub w wysokim tunelu. Możesz skonfigurować system do podlewania roślin w pojemnikach, podniesionych łóżkach lub ogrodach. Rolnicy i hodowcy warzyw mogą stosować nawadnianie kroplowe w przypadku upraw rzędowych. Systemy te są również idealne do rabat kwiatowych, drzew i krzewów.

Automatyczne nawadnianie

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie jest zestaw do nawadniania kroplowego . Te zestawy są wyposażone we wszystkie podstawowe elementy systemu nawadniania kroplowego, w tym w rurki głównej, linę odpływową z emiterami, złączki do łączenia węży oraz stemple i zaczepy do utrzymywania węży na miejscu.

Planowanie nawadniania kroplowego

Minutniki są opcjonalne, ale są wysoce zalecane, szczególnie jeśli chcesz mieć możliwość podlewania podczas nieobecności w pracy, na wakacjach lub w innym miejscu. Wystarczy zaprogramować minutnik, aby system automatycznie podlewał rośliny o ustalonych porach. Dostępnych jest wiele typów timerów, w tym modele AC, słoneczne, akumulatorowe i zwijane.

Dobrym pomysłem jest również użycie zaworu Y, jeśli chcesz mieć wąż ogrodowy pod ręką przy innych pracach. Przymocowany do kranu zawór Y zapewni dwa połączenia: jedno dla systemu nawadniania kroplowego i drugie dla węża.

Planowanie systemu kroplowego jest proste. Twój zestaw powinien zawierać szczegółowe instrukcje, ale oto podstawy. Przymocuj regulator ciśnienia, filtr i przewód główny do kranu. Następnie ustaw linie i emulatory tam, gdzie chcesz i połącz je z linią główną.

Fontanny ogrodowe

Umieść zaczepy w ziemi nad wężami, aby mocno je przytrzymać. Aby zmienić kierunek rurki lub podłączyć ją do innej rurki, odetnij ją i przymocuj za pomocą łączników kolankowych i trójników . Po rozłożeniu rurki, odłożeniu jej na końcu i zamknięciu na końcu, możesz zejść z linii głównej rurką ¼ ”, aby przejść do roślin, które znajdują się więcej niż stopę od linii głównej. W tym momencie możesz wybrać, które emitery lub opryskiwacz użyć. Oto najczęściej wybierane produkty do krajobrazu lub ogrodu kwiatowego:

  • Soaker Dripline: Ta rura 1/4 „z fabrycznie umieszczonymi emiterami co 6”, 9 „lub 12” może okrążać duże krzewy lub rośliny, takie jak azalie, różyczki lub róże, lub Soaker Dripline może przedzierać się przez ogród kwiatowy lub warzywny i wodę po drodze liczne rośliny. Soaker Dripline jest często stosowany w podniesionych łóżkach ogrodowych lub w pojemnikach. Działa dobrze przy ciśnieniach do 2 PSI przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 30 PSI.
  • Rurki emitera 1/2 „: Jeśli podlewasz sad lub drzewa ozdobne, długie rzędy jagód lub winogron lub żywopłot wzdłuż obwodu stoczni, tuba emitera jest doskonałym wyborem, ponieważ każdy emiter kompensuje ciśnienie. Te emitery są fabrycznie wstawiane co 9 „, 12”, 18 „, 24” lub 36 „i mogą być uruchamiane w terenie pagórkowatym lub na długich dystansach, jednocześnie wydzielając tę samą ilość wody od początku do końca.
  • Indywidualne emulatory kroplowe: Istnieją ekonomiczne emulatory kroplowe lub emiterowe kompensujące ciśnienie do precyzyjnego podlewania (równomierne rozprowadzanie wody), gdy twój system kroplowy działa na duże odległości. Za pomocą tych emiterów musisz wybić otwór w rurce i włożyć każdy z nich.
  • Zraszacze zraszające: Te małe zraszacze rozpylają wodę w kształcie stożka, zapewniając średnicę 1 20 „-24” i występują w wysokim lub niskim przepływie. Są świetne, jeśli chcesz szybko nanieść dużo wody i chcesz ubrać (nawozić) glebę wokół rośliny.
  • Taśma kroplująca: Taśma kroplująca Aqua Traxx to ekonomicznie idealna taśma do równomiernego rozprowadzania wody w długich rzędach, oferując 90% równomierny rozkład wody.
  • Wtryskiwacze nawozów: Mały ogród przydomowy często wybiera wtryskiwacz nawozów EZ Flo, ponieważ ma niską cenę i jest łatwy w użyciu. W przypadku dużych systemów i gospodarstw ekologicznych wtryskiwacz MixRite ma największy sens ze względu na łatwość obsługi i łatwość konserwacji. Kolejną zaletą wtryskiwacza nawozów MixRite jest to, że występuje w wielu różnych proporcjach mieszania, przy czym najwyższy stosunek jest przeznaczony dla ludzi lub rolników, którzy karmią rośliny nawozem organicznym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.